Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

20.03.2023р.
0,12 мкЗв/год

тел. 53-42-16, 75-28-78
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
2022-09-20 08:38
2022-08-30 08:53
2019-10-25 10:27
Артеріальна гіпертонія разом з іншими серцево-судинними захворюваннями посідає перше місце у світі та в Україні за показниками смертності. Підвищений артеріальний тиск, або артеріальна гіпертензія, є найвагомішим чинником розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Понад 1,5 млрд. людей на Землі страждають на це підступне захворювання, причому майже 45% з них навіть не знають, що мають підвищений артеріальний тиск.
За оцінками ВООЗ, 17,5 млн. осіб щороку помирають від інфаркту міокарда та інсульту. Однак вчені довели, що 80% таких смертей можна уникнути.
При артеріальній гіпертонії спостерігається постійно підвищений систолічний або діастолічний артеріальний тиск. Верхньою межею норми вважають значення 140 мм.рт.ст. для систолічного артеріального тиску та 90 мм.рт.ст. – для діастолічного.
Приблизно 90-95% випадків артеріальної гіпертонії відносяться до категорії первинної гіпертонії, яка характеризується появою високого кров’яного тиску без будь-яких очевидних причин. Решта 5-10% випадків артеріальної гіпертонії, яку називають вторинною, симптоматичною гіпертонією, спричиняються хворобами інших органів і систем (нирок, артерій, серця або ендокринної системи). Загалом існує понад 50 захворювань та клінічних станів, що можуть призводити до розвитку вторинної артеріальної гіпертонії.
В Україні значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу. Смертність від серцево-судинної патології становить 66 % від загального показника.
За статистикою, гострий інфаркт міокарда виникає у 50 тис. українців, кожний третій з яких помирає. Серцево-судинні захворювання призводять до первинної інвалідизації 33% хворих.
Артеріальна гіпертонія частіше виникає у людей похилого віку, проте починається захворювання ще в молодому віці.
Лікарі рекомендують починати стежити за своїм тиском вже з 25 років, регулярно вимірюючи його і намагаючись виключити зі свого життя негативні фактори впливу. Зробити це набагато простіше, ніж витрачати час у майбутньому на тривале і дороге лікування.
Щоб правильно виміряти тиск, варто дотримуватися наступних порад:
· Не вживайте каву і не паліть за півгодини до вимірювання артеріального тиску.
· Перед тим, як вимірювати тиск, треба посидіти п'ять хвилин, спершись на спину і поставивши стопи ніг на підлогу.
· Покладіть руку на стіл на рівні серця.
· Одягніть сорочку з коротким рукавом.
· Виміряйте тиск двічі з інтервалом мінімум дві хвилини і візьміть за основу середній показник.
Багато років артеріальна гіпертонія вражає серце і судини, і якщо не проводиться своєчасне і кваліфіковане лікування, викликає інфаркт, стенокардію, інсульт, сліпоту, захворювання нирок, слабкість серцевого м’яза з розвитком серцевої недостатності.
Людина з артеріальною гіпертонією має знати, що лікування її є пожиттєвим, тобто нормалізація тиску забезпечується за допомогою фармакологічних препаратів та ведення здорового способу життя, а саме:
· обмеження вживання кухонної солі до 5 г на добу;
· зменшення маси тіла при її надлишку;
· обмеження вживання алкогольних напоїв;
· дотриманням дієти: зменшення вживання насичених жирів, солодощів та холестерину, гострих приправ;
· збагачення раціону калієм;
· відмова від паління;
· регулярна фізична активність в години дозвілля;
· уникнення стресів та психоемоційних перевантажень;
· контроль за тиском;
· регулярне відвідування лікаря.
Замислитись про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо, якщо хто-небудь із близьких родичів хворів на серцево-судинні захворювання. За даними ВООЗ, профілактика, спрямована на зміну способу життя, є універсальним засобом проти артеріальної гіпертонії, а застосування перелічених заходів сприяє зменшенню її нових випадків на 50%.
Лікар з загальної гігієни І.Дячишин