NO MSG
Добрий ранок! Сьогодні п'ятниця 13 грудня 2024 року
Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 53-02-20
ел. пошта: ivfrockph@gmail.com
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 53-02-20
ел. пошта: ivfrockph@gmail.com
Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО відвідав Центр контролю та профілактики хвороб
2022-09-20 08:38
2022-09-20 08:38
Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Івано-Франківській області
2022-08-30 08:53
2022-08-30 08:53
Результати моніторингу за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів за ІІІ квартал 2019р.
2019-10-25 10:27
2019-10-25 10:27
Новини
додано 2018-04-11 14:31:22
Здорова вода – здорові люди
«БУДЬТЕ ЗДОРОВІ, ЯК ВОДА!» - одне з традиційних українських народних віншувань. І таке порівняння – не просто красива метафора. Бо не якоюсь містичною, а цілком реальною є залежність нашого здоров'я від того, яку воду ми щодня п’ємо, на якій готуємо їжу для себе і своєї сім’ї.
Вода — необхідний компонент життя. Вона забезпечує фізіологічні, біохімічні, хімічні процеси в організмі всіх живих істот на землі. Людина постійно використовує воду для приготування їжі, миття, прання, відпочинку, спорту тощо. Одна людина в середньому споживає близько 600 т прісної води за рік, ще 200 т щорічно їй потрібно на санітарні цілі. Але при цьому вода має відповідати належній якості. На жаль, це не завжди так.
Хімічний склад води з давніх часів привертав до себе увагу як можлива причина захворювань неінфекційної природи.
Споживання води, забрудненої хімічними домішками, інколи навіть в малих кількостях, може бути небезпечним для здоров'я і стати причиною тяжких захворювань. Перебіг останніх залежить від віку, загального стану здоров'я, гігієнічних умов проживання.
Як же впливає хімічний склад води на здоров’я людини?
Якщо у ґрунті є забагато тих чи інших елементів, вони, зрозуміло потрапляють і в поверхневі та підземні води, які формуються на тій території, а згодом — і в питну воду. Звідки в ґрунті беруться хімічні елементи? Прикладів багато. Хто в селі не удобрює свої грядки гноївкою? Майже всі, не задумуючись над тим, що вона проникає в підземні води, які наповнюють водою криниці сусідів. Викидаємо «куди попало» різні побутові відходи. Тепер багато хто із сільських мешканців роблять у будинку каналізацію. А куди потрапляє весь цей бруд? У водоносний горизонт. Все це не може не впливати на здоров'я населення. Серед неінфекційних хвороб, які пов’язані із вживанням води, найчастіше зустрічаються флюороз, карієс, та ін.
Особливий ризик становлять нітрати. Нітрати присутні в багатьох мінеральних добривах (зокрема, селітрі), які активно використовуються в сільському господарстві для підвищення врожайності культур, і з цієї причини нерідко містяться в значних концентраціях в овочах і фруктах. При користуванні водою, що містить підвищені концентрації нітратів, діти раннього грудного віку хворіють так званою водно-нітратною метгемоглобінемією (токсичним ціанозом).
Через воду передається цілий ряд кишкових інфекцій – холера, черевний тиф, сальмонельоз, дизентерія, туляремія, бруцельоз, вірусний гепатит А. У воді джерел часто знаходять віруси поліомієліту, адено- та ентеровіруси. Вживання недоброякісної, забрудненої збудниками інфекційних хвороб води, може обернутися для людини великою бідою. З цієї причини, за даними ВООЗ, щороку помирає близько 5 млн. жителів планет.
В нашій області налічується всього 40 централізованих водопроводів, з них 24 - комунальні, 5- відомчі, 11 – сільських.
Переважна більшість населення області користується системами децентралізованого водопостачання – криницями та каптажами, їх в області налічується більше 200 тисяч, з них 266- громадського користування.
Через відсутність коштів сільські ради не завжди беруть на баланс криниці і каптажі громадського користування, як цього вимагає чинне законодавство. Вони залишаються безгоспними, а їх благоустрій багато в чому залежить від свідомості місцевих жителів.
Шахтні колодязі в облаштуванні і експлуатації прості, але погано захищені від забруднення, яке може привести до погіршення якості води і розповсюдженню інфекційних захворювань. Тому дуже важливо дотримуватись основних правил вже на етапі їх будівництва.
Згідно санітарних правил, біля колодязів і водозаборів, на відкритих ділянках категорично забороняється прання білизни і водопій домашніх тварин. Вживати сиру воду можна тільки будучи абсолютно впевненим в її безпеці. Гарантією чистої води є хороший санітарний стан джерела водопостачання, а також висновки фахівців, які проводять лабораторні дослідження.
Місце для облаштування криниці необхідно вибирати вище (по течії ґрунтових вод) існуючих і можливих джерел забруднення. Вибрана ділянка повинна бути віддаленою не менш, ніж на 20 м від вигрібних ям, мережі каналізації, туалетів, старих покинутих криниць, стаєнь тощо. Колодязі не повинні облаштовуватися на ділянках, що затоплюються паводковими водами, в занижених і заболочених місцях.
Як показав аналіз за 2017 р., в колодязях громадського користування питома вага нестандартних проб води за фізико-хімічними показниками в середньому по області склала 11,03%, а за бактеріологічними - 20,6 %, (по Україні за 2016 р.- хімпоказники - 33,7%, бакпоказники - 24,9%)
З метою запобігання будь-яких захворювань та для безпечності вживання води гарантованої якості з індивідуальних колодязів необхідно дотримуватись певних вимог щодо облаштування та утримання колодязів.
Якщо збудовано нову криницю чи відремонтовано стару необхідно обов’язково провести її дезінфекцію. Потім відкачують воду, видаляють намул, сміття, після цього стінки колодязя, по-можливості, протирають і добре зрошують 5%-ним розчином хлорного вапна. Потім воду відкачують до тих пір, поки не щезнуть запах і присмак хлору.
Після закінчення робіт необхідно провести дослідження якості води за фізико-хімічними та бактеріологічними показниками в атестованій лабораторії, проводять такі дослідження і в лабораторії Держаної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» та її територіальних філіях, зокрема швидким методом з використанням тест-систем «Соlilert».
Заступник директора
Н.М.Руднєва