NO MSG
Добрий день! Сьогодні четвер 12 грудня 2024 року

Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

radiation icon
РАДІАЦІЙНИЙ ФОН
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год

contacts icon
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 53-02-20
ел. пошта: ivfrockph@gmail.com


Важливі новини

Міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО відвідав Центр контролю та профілактики хвороб
2022-09-20 08:38

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Івано-Франківській області
2022-08-30 08:53

Про епідситуацію з кору в області
2019-12-02 09:23

Про якість води в Калуському районі
2019-11-04 11:02

Результати моніторингу за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів за ІІІ квартал 2019р.
2019-10-25 10:27

Про груповий осередок гострої кишкової інфекції в Косівському районі
2019-10-23 13:09

Небезпека лептоспірозу
2019-10-22 11:40

Чому виникають «шкільні хвороби»?
2019-09-06 15:12

Про доступ до публічної інформації
2018-01-17 10:46

Серцево-судинні захворювання як фактор якості і тривалості життя
2017-10-25 11:18

Як собі не нашкодити та шість корисних звичок для профілактики грипу
2017-10-02 16:05

Профілактика харчових отруєнь
2017-04-12 09:22

Відповідальність за якість та епідемічну безпеку готової продукції у сфері громадського харчування несе виробник
2016-12-15 15:39

Прості правила для здорового харчування
2016-11-28 12:45

Дезінфекція, як один із методів боротьби з інфекційними захворюваннями
2016-11-25 16:40

Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
2016-05-26 10:29


Новини
Повернутися назад
Профілактику – на перше місце

На старті реформа української медицини. Сьогодення ставить перед нами все більше проблем, найголовніша з них - проблема зниження здоров’я, проблема виродження. 99% зусиль і фінансів ми витрачаємо на лікування. На жаль, дуже часто це запізно. 
XXI століття Всесвітньою організацією охорони здоров’я оголошене століттям профілактичної медицини.
На протязі 90 років профілактикою захворювань займалась державна санепідслужба. Діяльність кожного підрозділу СЕС (гігієна праці, гігієна харчування, гігієна дітей і підлітків, комунальна гігієна, епідеміологія) була спрямована на кінцевий результат - здоров’я громадян.  
Серед першочергових завдань  лікарів-гігієністів-епідеміологів був аналіз показників захворюваності з метою виявлення причинно-наслідкових зв'язків між станом здоров'я населення та впливом на нього факторів середовища життєдіяльності людини у будівлях, спорудах, на територіях, сировині, продукції, питній воді, ґрунті, повітрі, довкіллі, об’єктах виробничого середовища. 
Очевидно, що стан захворюваності людини безпосередньо залежить від    способу життя,  шкідливих звичок, надання вчасної медичної допомоги, в т.ч. і психологічної, та забезпечення відповідних профілактичних заходів.
В Україні, на жаль, існує неприпустимо низький рівень освіти населення з питань здорового способу життя та обізнаності громадян щодо ризиків розвитку інфекційних та неінфекційних хронічних хвороб.  Все частіше діти, підлітки та дорослі харчуються по системі «Фаст-фуд» і споживають їжу, яка містить більше калорій, цукру, жирів. Крім того, відбувається комерційне просування висококалорійних  малопоживних продуктів і напоїв, плюс агресивна реклама, що негативно впливає на культуру харчування, харчовий статус, здоров’я населення України, особливо дітей та молоді. Це створює тенденцію щодо розвитку цукрового діабету, ожиріння та різних відхилень стану здоров’я. 
А тим часом, в Україні  тривожна ситуація з інфекційними захворюваннями, зокрема туберкульозом, грипом, поліомієлітом, зростає кількість харчових отруєнь. Ці та інші хвороби продовжують загрожувати здоров’ю та життю людей. Існує великий ризик погіршення санепідситуації. Особливо це стосується приватних закладів. Зрозуміло, що  бізнесу не треба заважати, але і бізнес не повинен ставити під загрозу життя людей.                      
Потрібно на законодавчому рівні забезпечити соціально-економічну відповідальність суб’єктів господарювання перед громадянами за їхнє здоров’я, здоров’я майбутніх поколінь, збереження генофонду нашої нації.
Розвиток епідемії  як лакмусовий папірець сигналізує про неблагополуччя в суспільстві і необхідність негайної боротьби з інфекційними хворобами. Не останню  роль у профілактиці  інфекційної захворюваності відіграє імунітет людини.  
Імунітет виробляється завдяки раціональному харчуванню та здоровому способу життя. Потрібно виробити  мотивацію до здорового способу життя у населення, в першу чергу у підлітків. Українці мали б змінити ставлення до власного здоров’я і активно звертатися за фаховою порадою до лікаря, щоб отримати знання, навички та правдиву інформацію, наприклад, про продукти, які вони споживають; повітря, яким дихають; водойми, на яких відпочивають, і послуги охорони здоров’я, які їм потрібні.
На жаль, останнім часом рівень санітарно-освітньої роботи дуже низький. Активізація цієї роботи неможлива без законодавчої бази. Зокрема, необхідність проведення гігієнічного навчання в колективах дитячих та підліткових навчальних закладів, шкіл, закладах побутового обслуговування, зокрема, перукарнях,  косметичних салонах та інших потенційно небезпечних для здоров’я закладах повинна бути затверджена на законодавчому рівні. 
Минає рік, відколи Кабінет Міністрів України  ухвалив  Концепцію розвитку системи громадського здоров’я в Україні. Система громадського здоров’я створюється для того, щоб зробити нашу націю здоровішою, продовжити тривалість активних років життя, зменшити рівні інвалідності, тощо. 
Центр громадського здоров’я  України  відповідатиме за попередження і контроль над інфекційними хворобами (ВІЛ/СНІД, туберкульоз, грип, поліомієліт, гепатити тощо) та неінфекційними хворобами, пропагування здорового способу життя, здійснення лабораторних досліджень. 
 До структури нового відомства увійдуть обласні лабораторні центри, які підпорядковані МОЗ України.  Головним завданням філій ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»  на сьогодні є здійснення державного соціально-гігієнічного моніторингу.  Нинішні реалії вимагають забезпечити систематизацію роботи по спостереженню, аналізу, прогнозу стану здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, тобто безпечних умов проживання, харчування, праці, виховання, навчання, відпочинку тощо,  а також виявлення причинно-наслідкових зв'язків між ними.
Дуже важливо  усім медичним працівникам бути однодумцями в питаннях профілактики. Для сімейних лікарів буде вибудована система стимулів, щоб зацікавити їх в профілактичній роботі: активно проводити раннє виявлення хвороб, агітувати за грудне вигодовування та проведення щеплень,  відмову від паління та надмірне вживання алкоголю. 
Ефективно працююча система громадського здоров’я дасть кожному шанс прожити довге і здорове життя.
 
Начальник Богородчанської міжрайонної філії      Валентина Левицька