Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"
30.07.2024р.
0,12 мкЗв/год
тел. 53-42-16, 75-28-78, +380976052035
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
2022-09-20 08:38
2022-08-30 08:53
2019-10-25 10:27
Останнім часом в Україні сільськогосподарські виробники, фермери та інші суб’єкти господарської діяльності все частіше використовують авіаційний метод обробки полів пестицидами та агрохімікатами. Хімпрепарати, які застосовуються при цьому, можуть вкрай негативно позначитися на здоров'ї місцевих жителів і кінцевих покупців.
Умови і послідовність виконання організаційних, санітарно-гігієнічних та інших заходів, що спрямовані на попередження шкідливої дії пестицидів і агрохімікатів на здоров’я людей, які зайняті виконанням авіаційно-хімічних робіт, а також населення в місцях проведення авіаційних обробок регламентуються Законом України «Про пестициди і агрохімікати», державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, «Авіаційне застосування засобів захисту рослин і мінеральних добрив у народному господарстві України» №382 від 18.12.1996 року. Вказані документи є обов’язковими для виконання підприємствами, установами і організаціями, а також громадянами, що здійснюють авіаційно-хімічні роботи у народному господарстві незалежно від форм власності і господарювання, а ті хто їх порушує несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Часто після проведених авіахімобробок, внаслідок недотримання встановлених вимог поступають скарги населення на погіршення стану здоров’я та забруднення навколишнього середовища, бо знищуються не тільки шкідники, а цілими сім’ями вимирають бджоли, гинуть мешканці водойм. Мешканці сіл, де проводиться розпорошення гербіцидів та пестицидів, страждають від запаморочення, задухи, кашлю і головного болю.
В Україні діють єдині для всіх правила щодо проведення авіахімробіт з пестицидами та агрохімікатами.
По-перше, авіаційним методом можуть застосовуватися тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і внесені до відповідного переліку, погодженого Міністерством охорони здоров’я, Мінекобезпеки і затверджені Укрдержхімкомісією для даних цілей
По-друге, проекти авіахімобробки мають бути погоджені з установами Мінекобезпеки не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт.
По-третє, застосування пестицидів авіаційним методом у сільському господарстві повинне здійснюватися в ранкові та вечірні години, при дозволеній швидкості руху повітря та температурі не вище 22 градусів тепла.
По-четверте, при авіаційному застосуванні пестицидів необхідно надавати перевагу таким формам препаратів і методам обробки, які значно зменшують забруднення ними навколишнього середовища (гранули, важкі аерозолі, обробка по краю, обробка по діагоналі і таке ін.), а також використанню комбінованих препаратів, що підвищують ефективність обробок при зменшенні норм витрат пестицидів.
По-п’яте, замовник авіахімробіт за три доби до початку має проінформувати населення через засоби масової інформації про місце та термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами, а також встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки на відстані 300 метрів від оброблюваних ділянок.
Розпорошувати хімікати заборонено ближче, ніж за 5 кілометрів від постійного перебування пасік, за два кілометри від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання і місць випасу домашніх тварин, за один кілометр від населених пунктів, тваринницьких і птахівницьких ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.
Виконання вимог діючого законодавства щодо проведення авіахімробіт є обов’язковим для сільгоспвиробників всіх форм власності, бо їх ігнорування може привести до тяжких наслідків як для здоров’я населення, так і навколишнього середовища.