Державна установа
"Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб
Міністерства охорони здоров'я України"

20.03.2023р.
0,12 мкЗв/год

тел. 53-42-16, 75-28-78
тел. (черговий) (0342) 78-40-01
ел. пошта: ifsesobl@gmail.com
2022-09-20 08:38
2022-08-30 08:53
2019-10-25 10:27
АЛГОРИТМ ДІЙ
медпрацівників та працівників ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр ДСЕС України» при розслідуванні вогнищ гострих кишкових інфекцій, харчових токсикоінфекцій, харчових отруєнь з 3-ма і більше
випадками одночасного захворювання
1. Дії медпрацівників.
1.1. При виявленні хворих / підозрілих (під час звернення за медичною допомогою, при проходженні попереднього або поточного медичних оглядів декретованих контингентів, під час оформлення в дитячі колективи, літні оздоровчі заклади та ін.) медпрацівник лікувальної мережі ретельно збирає епіданамнез, уточнює обставини і фактори можливого зараження харчовими продуктами, напоями, водою, місце і час зараження.
1.2. Медпрацівником, який виявив хворих (підозрілих) осіб до відділів ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр ДСЕС України» надсилає екстренне повідомлення ф.058/о, затверджене наказом МОЗ України від 10.01.2006 року №1 телефоном, факсом, електронною поштою, нарочним (у терміни, встановлені наказом) - по телефону з зазначенням місця зараження, урочистої події та імовірним фактором інфікування.
1.3. Відбір матеріалу від хворого на гострі кишкові інфекції, харчові токсикоінфекції проводиться до початку етіотропного лікування покладається на лікаря (фельдшера), який встановив первинний діагноз гострої кишкової інфекції: промивні води, блювотні маси, фекалії відбираються у стерильний посуд для бакдослідження; термін доставки проб у баклабораторію - не пізніше 2-х годин від моменту забору матеріалу. При неможливості своєчасної доставки біоматеріалу останній може зберігатися в холодильнику не більше 12 годин. Проби фекалій для дослідження на рота-, ентеровіруси, кампілобактерії зберігаються в холодильній камері холодильника до відправлення. Біоматеріал для бакдослідження доставляється в тарі, що виключає ушкодження пробірок (банок), супроводжується направленням на кожну пробу, де вказується попередній діагноз, дата, час забору, оформлюється підписом того, хто відбирав. У випадку важкого стану хворого матеріал додатково забирається на пептонну воду для дослідження на холеру. При необхідності відбирається кров та направляється на дослідження в лабораторію ДУ «ІФОЛЦ ДСЕС України».
1.3. Силами медпрацівників лікувально-профілактичних закладів із залученням активу села проводяться подвірні обходи з метою виявлення всіх контактних. Складається список осіб, що приймали участь у подіях, внаслідок яких виник спалах. При необхідності виявлені особи госпіталізуються. Одночасно проводяться бесіди в осередках.
1.4. Вирішується питання про доцільність проведення госпіталізації у інфекційне відділення.
Клінічні покази:
ü важкі та середньоважкі форми у дітей до року з обтяженим преморбідним фоном;
ü ГКІ у різко ослаблених осіб або осіб з супутньою патологією;
ü затяжні та хронічні форми дизентерії (при загостренні).
Епідеміологічні покази:
ü неможливість дотримання необхідного протиепідемічного режиму по місцю проживання хворого;
ü працівники харчових підприємств та особи, що до них прирівнені, госпіталізуються у всіх випадках, коли необхідне уточнення діагнозу.
При великій кількості хворих евакуація та госпіталізація проводиться бригадами медпрацівників, передбачених наказами УОЗ, ЦРЛ для надання медичної допомоги хворим при ускладненні епідситуації; стаціонар перепрофілюється згідно затвердженого плану.
1.5. За контактними встановлюється щоденне медичне спостереження на термін інкубаційного періоду по місцю роботи, навчання або вдома (ГКІ, дизентерія - 7 днів, сальмонельоз - 14 днів). Забирається матеріал для бактеріологічних досліджень на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору, при необхідності - на серологічні дослідження.
1.6. Дані медспостережень та результати аналізів відображаються в амбулаторних картах та історіях розвитку дитини. Лікар-інфекціоніст приймає рішення щодо доцільності призначення контактним препаратів з метою підвищення неспецифічної резистентності організму, попередження виникнення дисбактеріозу кишківника та профілактики зараження ГКІ, тощо.
1.7. За перехворілими встановлюється диспансерне спостереження (на декретовані контингенти).
2. Дії спеціалістів відділів ДУ «ІФОЛЦ ДСЕСУ».
2.1. Епідеміологічне обстеження проводиться у всіх осередках, як з одномоментно, так і повторно виниклими кількома випадками захворювання.
2.2. Бригадою спеціалістів санепідслужби проводиться опитування хворих з докладним збором епіданамнезу, складанням карти-схеми вживання харчових продуктів (усіх без винятку страв, що були на столах), карти клінічних симптомів захворювання (блювота, пронос - частота, характер стільця, наявність домішок), уточнюється перелік всіх присутніх (контактних) осіб. Проводяться бактеріологічні дослідження на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору, при необхідності - серологічні дослідження контактних.
2.3. При виїзді в осередок обстежується заклад громадського харчування з яким пов’язане харчове отруєння, харчова токсикоінфекція, тощо. В стерильний посуд збираються залишки харчових продуктів, вода питна і розфасована. Забираються змиви з розробчих дошок, посуду, ножів, клейонок, столів, полиць холодильників, тощо. При необхідності до розслідування та ліквідації осередків залучаються: епідеміолог, бактеріолог, санітарний лікар(лікар із загальної гігієни), при необхідності інші фахівці. Уточнюються місця, де придбані продукти, які не потребували термічної обробки, наявність сертифікатів, якісних посвідчень, довідок ветслужби на м’ясні туші, наявність клейма. Уточнюються особи, що залучалися до роботи (кухарів, кондитерів), чи були на "лікарняному", чи була у них дисфункція шлунково-кишкового тракту протягом останнього тижня. Уточнюються місця приготування різних продуктів. Перевіряється справність холодильного обладнання, тощо.
2.4.Відбір проб з об’єктів довкілля оформлюється актами за формами №323/0 “Акт відбору проб води”, №342/0 “Акт відбору проб харчових продуктів”, №344/0 “Акт відбору кулінарних виробів”, №337/0 “Акт відбору виробів (посуду, іграшок, будівельних матеріалів, одягу тощо) із полімерних та інших матеріалів для проведення досліджень”, затверджений. Наказом МОЗ України від 11.07.2000 №160.
Направлення до лабораторії оформлюються за формою №205/0 “Направлення на санітарно-мікробіологічне дослідження”, затверджені Наказом МОЗ України від 04.01.01 №1.
Оперативно і правильно відібраний у достатньому обсязі первинний матеріал для досліджень - є запорукою своєчасного і об'єктивного підтвердження причини виникнення захворювання.
2.5. Інформується ДУ «ІФОЛЦ ДСЕСУ» по схемі, затвердженій наказом МОЗ України від 23.05.02р. № 190 "Про надання позачергових повідомлень МОЗ України", протягом 24 год. з часу одержання екстренного повідомлення ф.058/о.
2.6. При підйомі захворюваності, яка пов’язана з продукцією конкретного підприємства, рекомендується тимчасово припинити експлуатацію даного об’єкту, призначити 2-х кратне бактеріологічне обстеження всіх працівників в поєднанні з повним клінічним обстеженням в умовах поліклініки, стаціонару.
2.7. В осередку силами відділів ДУ «ІФОЛЦ ДСЕСУ» проводиться заключна дезінфекція.
2.8.За підсумками роботи в осередку гострої кишкової інфекції, харчової токсикоінфекції, харчового отруєння (локалізації, ліквідації осередку) складається заключне повідомлення в ДУ «ІФОЛЦ ДСЕС України», але не пізніше 15 днів з моменту локалізації осередку.
2.9.Всі виділені культури в групових осередках: від хворих, контактних, з об’єктів
довкілля направляються на підтвердження до бактеріологічної лабораторії ДУ«ІФОЛЦ
ДСЕСУ».